Vojenské cvičiště bylo zřízeno v roce 1905. Součástí byla i dostihová dráha. Před druhou světovou válkou zde bylo pouze několik zákopů. Po válce intenzita výcviku roste a zákopy pokrývají prakticky celé cvičiště. V polovině 50. let se začíná oblast využívat i k výcviku řidičů, přičemž největší intenzita byla na přelomu 50. a 60. let. Před ruskou okupací byly aktivity na cvičišti dle leteckých snímků minimální. Blízké letiště (viz poznámka) zabrala sovětská vojska, co patrně ovlivnilo cvičiště, které bylo postupně z větší části přeměněno a zastavěno. Do 90 let z celé oblasti zůstala pro výcvik zachována pouze malá část na severu původní plochu – navazující na letiště. V polovině 90. let armáda prokazatelně nevyužívá ani tuto plochu.
Poznámka: v sousedství cvičiště bylo v roce 1918 rozhodnutím MO letiště. Po druhé světové válce se stalo letiště civilním, po modernizaci sloužilo od roku 1962 opět armádě. V roce 1968 jej zabrala okupační sovětská vojska. Po jejich odchodu v roce 1990 bylo letiště opět změněno na civilní.
Poznámka 2.: Dle některých údajů bylo v 19. století dělostřelecké cvičiště mezi Olšany a Lutínem, a to do začátku 20. století.
Biologicko-ochranářský význam
Převážná část lokality je zastavěna, přibližně 1/5 leží ladem a je zarostlá náletem stromového charakteru.
Přírodní poměry
Lokalita s nadmořskou výškou cca 260 m spadající do Prostějovské pahorkatiny leží teplé oblasti (T2). Lokalita leží na spraších a sprašových hlínách.
Ochranářský management
–
Rizika
Lokalita nemá větší biologickou hodnotu, z větší části zcela zanikla díky výstavbě a zastavění zbývající plochy nepředstavuje z pohledu ochrany přírody problém.
Osoby a organizace působící v území
–
Zjištěné chráněné a ohrožené druhy organismů
Zdroj dat: Nálezová databáze ochrany přírody (AOPK ČR), Datum exportu: 12. 12. 2023.