Vojenské cvičiště u Ostrova souvisí s dislokací 62. automobilového praporu od Ostrovských kasáren. Jednotka sem byla sice umístěna již v roce 1961, plocha cvičiště začala být armádou ale využívána až mezi lety 1971 a 1975. Z počátku zde bylo vyjeto pouze několik tras a vybudována několik zákopů. Pojezdů technikou ale postupně přibývalo. Cvičiště bylo armádou opuštěno na začátku 90. let, pravděpodobně v roce 1993 spolu se zrušením zmíněného praporu.
Biologicko-ochranářský význam
Na lokalitě převládají nálety křovin a Širokolisté suché trávníky. Ty jsou místy degradované a různou měrou ruderalizované. Na vlastním vrchu a části jeho svahů jsou vyvinuty Středoevropské bazifilní teplomilné doubravy. Ma východním okraji jsou běžně zemědělsky obhospodařované Mezofilní ovsíkové louky
Lokalita je v regionálním měřítku poměrně cenná.
Přírodní poměry
Lokalita s nadmořskou výškou cca 450 m spadající do Sokolovské pánve leží v mírně teplé oblasti (MT4). Ve spodní části lokality jsou deponovány kvartérní sedimenty, výše ve svahu pak písčito-hlinité až hlinito-písčité sedimenty. Vrch je tvořen terciérními analcimity, níže po svahu v severním, východním a jižním směru pak miocenní vulkanoklastika bazaltoidních hornin.
Ochranářský management
V současné době je v severní části provozován motokros. Zbývající část lokality je bez péče s výjimkou východních mezofilních trávníků s běžnou zemědělskou sečí.
Rizika
Hlavní riziko představuje sukcese, zejména zapojování trávníků a zarůstání lokality náletem dřevin Problematické je zajištění dostatečného množství disturbancí. Problematické jsou jednorázové silné zásahy bez navazující péče – dochází k šíření ruderálních druhů a celkové degradaci lokality.
Osoby a organizace působící v území
–
Zjištěné chráněné a ohrožené druhy organismů
Zdroj dat: Nálezová databáze ochrany přírody (AOPK ČR), Datum exportu: 12. 12. 2023.