Asi 15 % území je již několik let udržováno pastvou ovcí. V sousedství pastvin je několik pravidelně sečených, převážně kulturních luk.
Historický vývoj
Cvičiště bylo do roku 1993 využíváno ženijním praporem. Na leteckých snímcích z konce 60. let 20. století je území zobrazeno jako převážně bezlesé s rozsáhlou sítí cest. Cesty se do značné míry v území zachovaly až do 90. let.
Biologicko-ochranářský význam
Za biologicky nejcennější lze považovat degradované zbytky suchých trávníků (při zavedení vhodné péče schopné obnovy), při okrajích cest se místy vyskytuje hvozdíček prorostlý.
Přírodní poměry
Území bývalého cvičiště má dnes charakter mozaiky kulturních borů, luk a lučních lad, pastvin, zbytků suchých trávníků, menších celků orné půdy, náletových porostů dřevin, deponií zeminy i vlhčích míst s drobnými vodními plochami. Leží v mírně teplé oblasti (MT5) v nadmořské výšce okolo 430 m. Geologický podklad tvoří převážně amfibol-biotitický až biotitický granodiorit, menší část i biotitické ruly.
Ochranářský management
Cílený ochranářský management není prováděn, cca 15% území je udržováno pastvou ovcí.
Rizika
Hlavní riziko představuje postupující sukcese ve zbytcích bezlesí, případně naopak příliš intenzivní hospodaření na travních porostech.
Osoby a organizace působící v území
–
Zjištěné chráněné a ohrožené druhy organismů
Zdroj dat: Nálezová databáze ochrany přírody (AOPK ČR), Datum exportu: 12. 12. 2023.