Nelesní plochy jsou z větší části udržované pastvou skotu a ovcí, z menší části mají podobu lučních lad. Při východním okraji někdejšího cvičiště byla zřízena fotovoltaická elektrárna.
Historický vývoj
Území bylo využíváno jako tankodrom, na leteckých snímcích z konce 60. let 20. století je patrný rozsáhlý systém tankových cest i rozsáhlejších ploch s holým substrátem, který v prakticky nezměněné podobě přetrval až do druhé poloviny 90. let.
Biologicko-ochranářský význam
Biologicky nejcennější jsou zbytky vlhkých až rašelinných luk s druhy jako klikva bahenní, pleška stopkatá, prha arnika, ostřice stinná a další. Kvalitní jsou i některé porosty acidofilních smilkových trávníků. Celkově území zapadá do typického biotopového kontextu vyšších partií Předšumaví.
Přírodní poměry
Území leží v chladné oblasti (CH7) v nadmořské výšce okolo 850 m. Geologický podklad tvoří biotitické pararuly, překryté v údolnicích kvartérními hlinitopísčitými sedimenty. Cvičiště je dnes zhruba z jedné třetiny zarostlé náletem dřevin. Zbytek představují různé typy travních porostů typické pro nižší části Šumavy – oligotrofní vlhké až rašelinné louky, mezofilní ovsíkové louky a suché oligotrofní trávníky.
Ochranářský management
Nelesní plochy jsou z větší části udržované pastvou skotu a ovcí.
Rizika
Hlavní riziko představuje postupující sukcese ve zbytcích bezlesí.
Osoby a organizace působící v území
–
Zjištěné chráněné a ohrožené druhy organismů
Zdroj dat: Nálezová databáze ochrany přírody (AOPK ČR), Datum exportu: 12. 12. 2023.